Někteří členové ARAS, kteří žádali o starobní důchod, se dozvěděli, že na něj nemají nárok, protože nemají splněnou potřebnou dobu pojištění. O důchod proto mohou požádat až za 5 nebo 10 let. K získání řádného starobního důchodu v roce 2025 je totiž potřeba platit důchodové pojištění po dobu alespoň 35 let.
Úředníci na ČSSZ nabídnou možnost doplatit pojištění za chybějící roky. Osoba-umělec tím získá legální nárok nastoupit do starobního důchodu v tom správném věku, a obdržet ho v nesnížené výši. Doplatit pojistné za 5 až 10 let ale může být dost velká částka, na kterou mnozí nemají. A proč musí doplácet, když placení pojistného v letech 1996-2009 nebylo pro umělce povinné? Proč dával stát takovou zákonnou možnost, když ji teď potřebou doplatit popírá?
Kde se stala chyba?
Od 1. 1. 1996 je důchodové pojištění OSVČ upraveno zákonem č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění a na jeho základě bylo v letech 1996–2009 umělcům, kteří nepracují pravidelně a soustavně, umožněno neplatit pojistné na důchodové pojištění.
Tím ale došlo k tomu, že jim teď chybí roky, přestože pracovali a odváděli daně. V zákoně je totiž pro splnění nároku na starobní důchod “potřebná doba pojištění 35 let“.
Předpisy o sociálním zabezpečení platnými do 31. 12. 1995 byla tato doba označována jako doba zaměstnání a tyto předpisy vyžadovaly splnění stanovené délky zaměstnání. Proto také došlo k „pokřivenému pochopení“ a vnímání nových pravidel, které se srovnaly v roce 2009 – od té doby už jsou odvody povinné pro všechny stejně.
Jednání s MPSV a ministrem Jurečkou
Protože se nám tato situace jevila jako nelogická a nespravedlivá, obrátili jsme se na MPSV s argumenty a žádostí o narovnání těchto nesrovnalostí u našich členů. Od pana ministra Jurečky jsme dostali obsáhlou odpověď a vysvětlení, že to nemohou udělat, protože podle zákona je to takhle správně a nemohou zvýhodňovat jednu skupinu občanů vůči druhé.
S tím jsme se nespokojili a znovu jsme poslali své argumenty na ministrovu odpověď s žádostí o zmírnění tvrdosti zákona. Spojili jsme se za tím účelem s dalšími asociacemi, jejichž členů se to také týká. Domníváme se, že jich bude přibývat.
Úředníci na ČSSZ nabízí pouze následující řešení:
- pokračovat v práci a získat potřebné roky pojištění,
- doplatit chybějící roky pojištění.
Ani jedno nám nepřipadá spravedlivé a pro mnohé přijatelné.
Momentální řešení situace
Z diskusí s ministrem vyplynulo v tuto chvíli jediné možné řešení, kterému říkáme „prozatímní“. Je řešením pro ty, kteří chtějí do důchodu, mají důchodový věk, chybí jim pojištěné roky, ale nechtějí doplácet chybějící pojistné, ani pracovat dalších např. deset chybějících let.
Od 1. 1. 2025 došlo ke zmírnění podmínek a zavádí se možnost nároku na starobní důchod při dosažení důchodového věku + 2 roky, pokud má člověk alespoň 15 let důchodového pojištění (včetně náhradních dob – studium, mateřská, aj.).
Osobám, které tuto mírnější podmínku splnily před 1. 1. 2025, vzniká nárok na odložený starobní důchod právě k datu 1. 1. 2025, ale musí si o něj požádat.
Nárok na starobní důchod vznikne osobám, které nedosáhnou běžné doby pojištění (35 nebo 20 let), ale:
- mají alespoň 15 let pojištění
- a zároveň dovrší věk o 2 roky vyšší, než je jejich důchodový věk (ne už +5 let jako dosud).
Příklad:
- Žena narozená v roce 1960 má důchodový věk 63 let a 8 měsíců.
- Pokud má pouze 15–19 let pojištění, může od 1. 1. 2025 požádat o důchod, jakmile dosáhne věku 65 let a 8 měsíců.
- Výše důchodu bude nižší, ale nárok jí nově vznikne o 3 roky dříve než doposud.
Pro koho nové podmínky platí:
- Platí pro všechny osoby, které nedosáhnou na standardní důchod, ale mají aspoň 15 let pojištění.
- Rozhodující je datum podání žádosti – musí být od 1. 1. 2025 nebo později.
Tato změna vychází z novely zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, která byla schválena v roce 2024.
Situaci budeme pochopitelně nadále sledovat a tento problém řešit. Možností dalšího postupu je několik, včetně kontaktování ombudsmana.
Publikováno: 14. 5. 2025