Vážení přátelé, kolegyně, kolegové, členky a členové ARAS,
srdečně vás zdravím a přináším rekapitulaci uplynulého roku i smělé výhledy do toho nadcházejícího.
Jednou ze zásadních událostí v české audiovizi v roce 2024 se bezpochyby jeví novela Zákona o audiovizi a s ní spojená transformace Státního fondu kinematografie ve Státní fond audiovize. Příslib většího objemu financí a nové pilíře pro podporu dalších formátů jsou jistě výrazným počinem, odmítá-li však Fond navzdory datům z vlastních studií a dotazníků, převzít alespoň část odpovědnosti a vhodně nastavenými parametry řešit prekarizaci autorů, může se z této události roku stát jen promarněná příležitost.
Stejně jako se to stalo s agendou statusu umělce, který byl přijat v naprosto nic neřešící podobě. Můžeme se utěšovat, že přijatý registr umělců má předpoklad býti dobrým základem pro další opatření, ale na stole ležela hromada jiných mnohem smysluplnějších návrhů a řešení, scházela však politická vůle a ochota. Celý kulturní a kreativní sektor, včetně filmařů, bude i nadále fungovat v nedůstojných podmínkách, bez adekvátní ochrany a bez systému sociálního zabezpečení, který by reflektoval specifika práce v kultuře a tvorbě. Situaci jsme společně s našimi kolegy znázornili v prezentačním videu.
Ale! Možná jste zaznamenali, že se v nejrůznějších kulturních či filmových anketách objevila jako událost roku Konference o kvalitě tvorby a života v českém filmovém průmyslu, kterou jsme spolupořádali s AČK a AFS. Konference spustila lavinu zájmu právě o nás – tvůrce, autory a filmaře. Pracovní podmínky, neexistující standardy a slabá pozice autorů v procesu realizace díla se staly hlavními tématy celé řady článků a rozhovorů. Naše spřátelené profesní asociace ožívají, další vznikají, začíná se projevovat naše síla a my věříme, že letos můžeme dosáhnout nebývalých výsledků.
První plody spolupráce a jednoty už jsme ostatně sklidili na konci právě uplynulého roku. Po dlouhých a náročných vyjednáváních (opět ve spolupráci s AČK a AFS) s vedením České televize, se podařilo alespoň částečně upravit nedůstojné nejen honorářové podmínky v ČT zejména pro dokumentaristy. V tomto roce usedneme k jednacímu stolu znovu, abychom usilovali o komplexnější změny nejen v dokumentární, ale i hrané tvorbě. Naším cílem je letos také zahájit jednání s APA a soukromými televizemi.
Jak jistě víte, v loňském roce jsme také spolupodepsali Memorandum pro udržitelný audiovizuální průmysl. Tato iniciativa, podepsaná společně s APA, FAMU, ČT, TV Nova a FTV Prima, je důležitým krokem nejen směrem k environmentální udržitelnosti, ale také udržitelnosti sociální. Na tu se tato „velká šestka“ zaměří v tomto roce a věříme, že i tato aktivita povede ke zlepšení pracovních a tvůrčích podmínek pro autory a tvůrce. Více se dozvíte v tomto článku.
I nadále, skrze nejrůznější přednášky, workshopy, konference a prezentace, míníme posilovat postavení ARAS v českém AV průmyslu. A i nadále budeme cílit na studenty a absolventy filmových škol, mladé tvůrce.
Přátelé, v loňském dopisu jsem psala, že „jen pokud budeme organizovaní a aktivní, pokud budeme vystupovat jednotným hlasem, budeme mít patřičnou sílu něco změnit.“ A hle! Zdá se, že tato jednoduchá a osvědčená strategie se začíná naplňovat. Věřím, že to vnímáte i vy a že vám členství v asociaci dává čím dál větší smysl. Věřte, smysl to má. A čím víc nás bude, tím víc bude náš hlas slyšet. Jeho sílu si můžeme vyzkoušet například hned 14. ledna na Novoročním večírku ARAS v Edison FilmHub, na který vás srdečně zvu a na kterém můžeme spoustu věcí probrat osobně.
Na závěr bych ráda a upřímně poděkovala vám, aktivním členům, kteří se podílíte na našich agendách a programech. Ráda bych poděkovala svým kolegům v Radě a zejména tajemnici Zuzaně za spolupráci.
Přeji nám vše dobré v novém roce a těším se na další spolupráci s vámi!
Přeji vám zdraví, práci, spokojenost, rozervanost, radost z tvorby i ze života.
Marta Nováková
předsedkyně ARAS
Praha, 1. ledna 2025
Publikováno: 3. 1. 2025