ARAS ve spolupráci s filmovými školami FAMU, FAMO a UTB pořádá od podzimu 2022 zdarma odborné přednášky a workshopy nejen pro své členy.
2024 PROBĚHLO
Jana Neustupová: Duševní zdraví & well-being a koordinace intimních scén v audiovizi
ARAS ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně uspořádal dne 12. 12. 2024 na UTB ve Zlíně a dne 18. 12. 2024 na FAMU workshop odbornice na duševní zdraví a koordinátorky intimních scén Jany Neustupové. Celodenní program byl věnován představení studie Insight i praktickým cvičením. O svých zkušenostech diskutovali také herečka Alžběta Malá (Pět let, Smysl pro tumor) a režisér Jan Vejnar (Vlastně se nic nestalo). Workshopy uváděla Marta Nováková.
Libor Alexa, Jan Bušta a Jiří Kunst: Umění traileru
Co je to trailer? Jakou roli v něm hraje pravda a jakou lež? Podle čeho se pozná dobrá upoutávka? Jak se filmové a seriálové kampaně vytvářejí u nás? A může být trailer uměním? Na filmových školách v Písku (5. 11. 2024 od 10:00 do 16:00 na FAMO) a ve Zlíně (19.11.2024 od 12:00 do 17:00 na UTB) proběhly přednášky tria našich nejvyhledávanějších tvůrců upoutávek Libora Alexy, Jana Bušty a Jiřího Kunsta. Z jejich dlouholeté spolupráce vzešly mj. kampaně pro filmy Nabarvené ptáče, Kobry a užovky, Amerikánka, V síti, Tiché doteky, Krajina ve stínu, Já, Olga Hepnarová, Brutální vedro, Arvéd, Úsvit, Komunismus a síť nebo Život k sežrání, seriály Most!, Iveta nebo Dobré ráno, Brno! 2, úspěšné crowfundingy 8 hlav šílenství, Hmyz nebo Velké nic či ceněné re-release trailery pro znovuuvedenou českou klasiku Ikarie xb1, Ze soboty na neděli, Dobrý voják švejk, Tři oříšky pro Popelku nebo Démanty noci.
Martin Barták a Ondřej Svoboda: Způsobí AI nástroje soumrak audiovize coby kolektivního řemesla, revoluci v tvorbě, nebo nás „jen“ připraví o práci?
10.5. od 10:00 HWLab Praha (HWLab v Kongresovém centru Praha)
Audiovizuální producent Martin Barták a AI video-maker a AI lektor Ondřej Svoboda, nám společně přiblížili dovednosti velkých jazykových modelů a generativních AI nástrojů využitelných v audiovizuální tvorbě. Kreativní schopnosti a rapidně rostoucí rychlost výpočetního výkonu by nás každým dnem měli utvrzovat v tom, že hranice mezi tím, kdo je a bude tvůrce a co je a bude nástrojem, se již nenápadně prolíná a někdy se role dokonce již prohodily. Budoucnost audiovizuální tvorby je plná neomezených možností, kde ani lidská fantazie neurčuje hranice, ale pouze udává směr. Otázkou však zůstává, co to udělá s naší profesní kariérou, s našimi zakázkami, motivací a s kolektivním způsobem tvorby, na který jsme zvyklí?
Katarína Tomková – „Dárková služba: Jak správně prezentovat svůj projekt“
6. 5. od 10:00 FAMO Písek
Co je filmový balíček a kdo by ho měl připravit, komu je určen, v jaké fázi filmu pracujeme s jakými typy prezentace filmového projektu a čemu je potřeba se v těchto (písemných či mluvených) prezentacích vyvarovat? Přednáška Kataríny Tomkové připraví kreativní tým filmu na prezentaci svého projektu na mezinárodní půdě.
Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně proběhl 9. 4. workshop „Jak se z autora stane producent?“ Režisér a scenárista Tomasz Wiński a producentka Tereza Wiński – manželský pár a spoluzakladatelé produkční společnosti One Way Ticket – zájemcům vyprávěli o tom, jakým překážkám musí čelit čerstvý absolvent filmové školy ve střetu s filmovým průmyslem, jak si uchovat tvůrčí svobodu a integritu, ale i o tom, jak skloubit profesní a soukromý život. Před workshopem byl promítnut krátký snímek Jiří pes uprchlík i celovečerní film Hranice lásky, poté následovala a masterclass a debata.
Workshop #2 Co dělá herecký agent a co castingový režisér? proběhl na FAMU 11. 3. Jeho obsahem bylo představení platformy ACTORSMAP. Co všechno obnáší práce castingového režiséra a hereckého agenta? Co všechno je součástí jejich profesí a jaký přínos májí pro režiséry a obsazování filmu? Na to odpovídalo herečtí agenti a castingové režisérky (Barbora Fabiánová a Kateřina Oujezdská z OF AGENCY, Míša Povolná z More than stars, Petra Svarinská z Reset Actors a Ladislav Krapek z LaK produkce).
29. 2. se konala první letošní přednáška z našeho cyklu se věnovala tématu „Specifika uzavírání smluv s ČT„. Vedli ji zástupci agentury Dilia Helena Pavlíková a Jan Barták. Přednáška se zaměřovala na procesy v ČT, které předchází uzavření smlouvy, a které vyjednávání o smlouvě doprovází. Zájemce provedla obvyklými náležitostmi vzorových smluv, s upozorněním na jejich potenciální problematické body.
2023
30. 11. proběhl na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku workshop Jak se z autora stane producent? Vedla ho autorská a manželská dvojice: režisér a scenárista Tomasz Wiński a producentka Tereza Wiński. Spoluzakladatelé produkční společnosti One Way Ticket Films během přednášky odvyprávěli příběh náročného vzniku dvou autorských filmů: kraťasu Jiří Pes Uprchlík a celovečerního debutu Hranice Lásky.
27. 9. 2023 proběhla na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně přednáška Kataríny Tomkové s názvem Dárková služba: Jak správně prezentovat svůj film?
V akademickém roce 2022/3 proběhly čtyři přednáškové akce.
V listopadu loňského roku jsme s právníkem Ivanem Davidem probrali autorské smlouvy od A po Z a v únoru letošního roku nás Jan Barták (ředitel agentury Dilia) seznámil s novinkami v autorské zákoně po jeho novele. V dubnu jsme si s Katarínou Tomkovou procvičili, jak správně prezentovat svůj projekt. A v květnu nám Václav Kadrnka (režisér, scenárista a producent) poradil, jak produkovat svůj film.
Publikováno: 19. 12. 2024