ARAS úspěšně spolupracuje také s filmovými festivaly na různých akcích v rámci jejich industry programu pro filmové profesionály.
V rámci festivalu MFDF Jihlava, který se konal od 25. října do 3. listopadu 2024, jsme v pátek 11. listopadu společně s Asociací filmových střihačů (AFS) a Asociací českých kameramanů (AČK) pořádali akce zaměřené na tvůrčí profese v české audiovizi.
V 10:00 se dokumentarista Jindřich Andrš podělil o výsledky svého výzkumu Kultura spolupráce režisérů a nezávislých producentů dokumentárních filmů, který osvětluje podmínky vzniku koprodukčních dokumentů v ČR.
Následně, od 10:30 do 12:00, proběhla panelová diskuze na téma Postavení tvůrčích profesí v české audiovizi, které se zúčastnili Pavel Berkovič a Stanislav Adam za AČK, Anna Ryndová a Petra Berkovičová Raušová za AFS a Alena Derzsiová a Tomáš Kratochvíl za ARAS. Debatu moderoval člen ARAS Vít Janeček. Diskuze se zaměřila na dlouhodobou nespokojenost tvůrců s pracovními podmínkami. Jaké jsou konkrétní problémy? Jak je vyřešit? A vedou jednání k nějakým výsledkům? Mají tvůrci právo na důstojné podmínky ve svých profesích a tedy na důstojný profesní, ale i osobní život?
Odpoledne, v 16:00, se uskutečnilo setkání s generálním ředitelem ČT Janem Součkem, které moderovali Vít Janeček a Radovan Síbrt. Toto setkání naváže na témata, která vzešla z dopoledního panelu.
Akce byly součástí Industry programu festivalu a vstup na ně mají držitelé industry akreditací.
Na 28. ročníku MFDF Jihlava také proběhly projekce filmů našich členů. Tvorbě Filipa Remundy a jeho kolegy Víta Klusáka byla tentokrát věnována celá sekce nazvaná Průhledné bytosti. V sekci Česká radost soutěžily snímky Kamera tortura (Petr Michal), Dům bez východu (Tomáš Hlaváček), Džungle Placht (Alice Růžičková) a Pachová stopa (Zuzana Piussi).
Film Štěstí a dobro všem režiséra Filipa Remundy získal hlavní cenu pro film ze střední a východní Evropy v sekci Opus Bonum a zvláštní uznání v sekci Česká radost. Snímek Dům bez východu režiséra Tomáše Hlaváčka obdržel hlavní cenu v sekci Česká radost, která oceňuje nejlepší české dokumentární filmy 2024.
Na festivalu Serial Killer (24. až 29. září v Brně) proběhla 27. září panelová diskuze k novému projektu Vlastně se nic nestalo, jehož premiéra se konala 29. září na iVysílání ČT. O vývoji a výrobě projektu debatovali scenáristka Darja Miková, režisér Jan Vejnar a producent Jakub Mahler. Akce se uskutečnila v rámci mezinárodní konference TV Days.
Ve dnech 20. až 25. září proběhl filmový festival Finále Plzeň, kde nechyběla ani díla našich členů. V soutěži celovečerních snímků byly zařazeny film Její tělo od Natálie Císařovské a mezi dokumenty portrét Tady Havel, slyšíte mě? od Petra Jančárka. O nejlepší studentský krátkometrážní film soutěžili Josef Švejda s dílem Kamenolom a Petr Michal se snímkem O Plotech a lidech. V kategorii televizních a internetových seriálových projektů zastupovali členové ARAS dokonce polovinu soutěžících (Pavel Soukup, Jan Prušinovský, Jiří Chlumský, Martin Kopp, Jan Bártek, Karolína Zalabáková).
Na festivalu se také pod hlavičkou ARAS uskutečnily 2 debaty s našimi členy: Tomasz Wiński v sobotu 21.9. diskutoval s režiséry Šimonem Holým (po projekci filmu Hello, Welcome – 15:00 divadlo Dialog) a Radimem Špačkem (po projekci filmu Lesní vrah – 20:00 JoNáš Měšťanská beseda). Podrobný program festivalu najdete zde.
Mezinárodní filmová festival Karlovy Vary – V neděli 30.6. odpoledne proběhla v rámci Film Industry Fóra prezentace ARAS Posilování postavení scenáristů a režisérů (Císařské Lázně, hlavní Stage). Hosty byli předsedkyně ARAS Marta Nováková; člen ARAS, scenárista a režisér Jan Vejnar; režisérka a výtvarnice Diana Cam Van Nguyen. Záznam v prezentace najdete spolu s ostatními z bloku „Co by filmová obec chtěla, aby Rada SFKMG věděla“ na tomto odkazu
Záznamy všech ostatních diskuzí, seminářů a workshopů z Industry programu letošního festivalu najdete zde.
Koncem června se v Javorníku v Rychlebských horách konal festival Blacksphere, který propojuje zvyky a tradice s mezinárodní audiovizuální tvorbou. V rámci našeho pásma proběhly tři projekce filmů našich členů, doprovázené debatami: Mimi (19.6. 20:00) + Brutální vedro (20.6. 20:00) a Tancuj Matyldo (21.6. 19:30).
PROBĚHLO V ROCE 2023:
V úterý 24. 10. v 17:00 se konala na britské ambasádě v Praze diskuze nazvaná „Jakou roli hraje audiovize při řešení klimatické krize?“ Tématem setkání byla novela zákona o audiovizi, konkrétně opatření na snížení emisí skleníkových plynů. Hosté představili příklady institucionalizovaných politik v oblasti greenfilmingu a diverzity v audiovizi Velké Británie a Rakouska. Hosté: Michelle Jenkins (Film London), Nina Hauser (Rakouský filmový institut) a Dietlind Rott (LAFC/Evergreen Prisma).
Další diskuse na podobné téma proběhla také na MFDF Jihlava, a to 25. 10. v 15:30. Uzavřená debata s názvem „Festival Identity“ se bude zaměřovat zejména na distribuci a festivaly.
Na MFDF Jihlava se konala také panelová debata na téma „Změny a transformace v AV institucích a jejich dopad na dokumentární film“. Hosté z České televize, Ministerstva kultury a SFKMG diskutovali o současném vývoji dokumentů v časech změn.
V rámci festivalu SERIAL KILLER proběhla v pátek 22.9. odpoledne prezentace ARAS na téma spolupráce jejích členů (konkrétně Tomáše Janáčka) s veřejnoprávní i soukromou televizí.
Na oblíbeném festivalu českých filmů FINÁLE PLZEŇ proběhla v neděli 24.9. v 16:00 diskuze se zástupcem ARAS Tomášem Pavlíčkem o jeho projektech pro TV Nova / Voyo s názvem „Od námětu až k milionové sledovanosti – průvodce na cestě spolupráce mezi tvůrci a televizí“.
Aktuální příležitosti pro vývoj filmů a seriálů ve střední Evropě – diskuse proběhla na festivalu v Karlových Varech v neděli 2.7. od 17:30 v Lázních I, více informací najdete zde. Diskuse byla zaměřená na hledání nových zdrojů na vývoj projektu.
PROBĚHLO V ROCE 2022:
Neformální setkání s herci, režiséry, mladými tvůrci, hereckými agenty, castingovými režiséry a producenty se konalo na Finále Plzeň (spolupořádané organizacemi Actorsmap a Young Academy). A také diskuze na MFDF Jihlava s tématem Současný dokument mezi společenskou kritikou a lifestylem.
Kompletní informace o těchto i jiných našich akcích můžete dostávat díky našemu newsletteru – přihlaste se zde k jeho odběru.
Publikováno: 17. 10. 2024