ARAS

Na čem pracuje naše členstvo

Premiéry filmů našich členů v kinech, televizní projekty a další

11. 4. vstupuje do kin unikátní dokument člena ARAS Petra Jančárka Tady Havel, slyšíte mě?  Film představuje Václava Havla v jeho známých, ale i veřejnosti dosud skrytých polohách.

Od 18. 4. bude v kinech k vidění film člena ARAS Jana Gogoly VĚZENÍ DĚJIN. Spolurežiésrem filmu je Matěje Hrudička. Autoři otevírají temnou minulost uherskohradišťské věznice, v níž docházelo v 50. letech minulého století k mučení.

Do kin přijde v dubnu (25.) film režiséra Radima Špačka LESNÍ VRAH. Minimalistické krimidrama sleduje poslední rok života jednoho z nejznámějších českých sériových vrahů.

Dva filmy našich členů se představily na festivalu Jeden svět, který se uskutečnil od 20. března do 21. dubna 2024 ve 48 městech po celém Česku a 20. do 28. března v Praze.
Tady Havel, slyšíte mě? režiséra Petra Jančárka ukáže dosud nepublikované záběry z posledních tří let života Václava Havla v osobním portrétu stárnoucího exprezidenta, který vždy nadřazoval zájmy obecné nad ty vlastní. Vězení dějin režisérů Jana Gogoly ml. a Matěje Hrudičky vypráví o bývalé uherskohradišťské věznici, v jejíchž stěnách zůstaly zasuté mnohé nevyřčené vzpomínky.

DĚCKO – desetidílný komediální seriál natáčejí režiséři Natálie Kohoutová a Radim Špaček od března pro Českou televizi (kreativní producentka Alena Müllerová). Na obrazovkách se objeví v lednu 2025. Tématem je přímá adopce.

15. 2. Sucho  nový film režiséra Bohdana Slámy o napjatém soužití dvou sousedských rodin v současné české vesnici. V hlavních rolích se objeví Martin Pechlát, Marek Daniel, Boleslav Polívka, Tomáš Sean Pšenička a další.

– 5:59 NA SCÉNĚ
Žurnalistika, vyprávění, audio – a to vše živě na scéně. Kulturní křižovatka Vzlet a podcast 5:59 Seznam Zpráv se společně pustili do velkého experimentu, jehož součástí je i režisérka Marta Nováková. Ta v živém pořadu, který se koná 23. a 24. ledna, poodhalí složitou emancipační cestu k námětu dalšího filmu: bude vyprávět o hledání, pochybnostech, obsesi, zoufalství, ale také naději a lásce (případně sexu).

– V České televizi mělo v lednu premiéru pokračování komediální série DOBRÉ RÁNO, BRNO Jana Prušinovského.

2023

14. 12.  Rozsviť světlo, ať je vidět – dokument o přátelství hudebníka Miroslava Waneka a výtvarníka Martina Velíška, které propojuje spolupráce a zejména kapela Už jsme doma. Původním režiésrem filmu byl Václav Kučera, který zemřel v roce 2019, po letech film dokončil Radim Špaček.

2. 11Přišla v noci – černá komedie Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara měla úspěšnou předpremiéru na MFF Karlovy Vary. Vypráví komediálně-hororový příběh o mladém páru, ke kterému se nečekaně nastěhuje matka (v podání Simony Pekové). 

6. 11. Její tělo – Natálie Císařovská natočila příběh vrcholové sportovkyně, která se po úrazu musela vzdát kariéry a rozhodla se stát pornoherečkou. Podle životních osudů plavkyně Andrey Absolonové.

30. 11. Tancuj, Matyldo – Film inspirovaný vlastní rodinou natočil Petr Slavík. Uzavřený Karel je nucen postarat se o svou bohémskou matku, bývalou zpěvačku, postiženou Alzheimerem. V hlavních rolích Karel Roden, Regina Rázlová a Antonio Šoposki.

Ve čtvrtek 16.11. proběhla v koncertním sále Pražské konzervatoře předpremiéra filmu Annexions (Anexe) režisérky Haruny Honcoop za doprovodu živé hudby. Film podle scénáře  Stanislase Cottona rozehrává dadaistické motivy post-orwellowského uspořádání světa, ve kterém veškerá logika ztratila smysl. Další příležitost film vidět bude 18.11. na festivalu Ostrava Kamera Oko

Tři filmy našich členů byly uvedeny na Festivalu českých a slovenských filmů v Paříži, který se konal od 13. do 22. října. Uvedeny budou filmy Světlonoc (scenáristka Klára Vlasáková), Hranice lásky (režie  Tomasz Winski) a Kapr Kód (režie Lucie Králová).
Více o festivalu zde. 

21. 9.  Bod obnovyabmiciózní debut režiséra Roberta Hloze. Strhující příběh je zasazený do blízké budoucnosti, kdy technologie budou zaručovat lepší život a lidé si budou moci zaplatit jeho prodloužení. Nebo ne?

28. 9.  Hadí plyn snímek Davida Jařaba, dobrodružství inspirované novelou Josepha Conrada „Srdce temnoty“. Přáběh o hledání sebe samého uprostřed neprostupné „evropské divočiny“ a pochopení nutnosti mentálně přijmout zodpovědnost za následky evropského kolonialismu.

Scenáristky Klára Vlasáková a Tereza Nováková vydaly knihy. Tereze Novákové vyšla v nakladatelství Paseka debutová minimalistická próza Co se stalo Veronice. Klára Vlasáková vydává svou druhou prozaickou knihu Těla v nakladatelství Listen.

Publikováno: 3. 3. 2024

ARAS

Přihlaste se k odběru novinek

Odesláním udělujete souhlas k zasílání newsletteru ze světa ARAS (elektronické OS) a souhlasíte se Zásadami. Souhlas můžete kdykoliv odvolat a máte právo na podání námitek proti provádění přímého marketingu.

zavřít